کد خبر: 000001878
تاریخ انتشار: 1400-04-28

بیمارستان های مشهد نگران کمبود تخت آی سی یو

دلتا به کودکان هم رحم نمی کند

دلتا به کودکان هم رحم نمی کند

اينجا "تعطيلي" با "مسافرت" گره خورده. مردم نگاه نمي کنند چرا ادارات و سازمان ها و بازار و مدارس و مراکز آموزشي تعطيل شده اند و چرا قرار است شهر کارهاي روزمره اش را زمين بگذارد. وقتي کلمه تعطيلي به گوش برسد، اولين تصميم بستن بار و بنديل و به جاده زدن است.دلتا به کودکان هم رحم نمی کند

حوریه ملکی – سین:  سن ابتلا به کرونا پایین آمده و درگيري در سنین پایین‌تر به اين ويروس درحال افزايش است. در دوره‌های قبل نوجوانان و کودکان ۹ تا ۱۱ سال با درصد بسيار کم مبتلا به کرونا می‌شدند، اما در حال حاضر کودکان با سنین پایین و حتی شیرخوارها در بيمارستان ها بستري مي شوند. موضوعي که مشهدي ها را به شدت درگير خود کرده و مسئولان بهداشت و درمان اين شهر اعلام کرده اند نگران کمبود تخت براي بستري کردن کودکان و خردسالان در بيمارستان ها هستند. با اين حال هنوز هم هستند شهرونداني که با شنيدن واژه "تعطيلي" بدون توجه به شرايط قرمز کشور چمدان هاي خود را بسته و راهي سفر مي شوند. سفري که با بوي مرگ براي عزيزترين هايشان عجين شده است.

 

***

 

اينجا "تعطيلي" با "مسافرت" گره خورده. مردم نگاه نمي کنند چرا ادارات و سازمان ها و بازار و مدارس و مراکز آموزشي تعطيل شده اند و چرا قرار است شهر کارهاي روزمره اش را زمين بگذارد. وقتي کلمه تعطيلي به گوش برسد، اولين تصميم بستن بار و بنديل و به جاده زدن است.

تجربه آلودگي هوا و تعطيلي هاي مرتبط با آن را از ياد نبرده ايم. وقتي همه جا تعطيل مي شد تا از تردد خودروها کاسته شود و اکسيژني براي تنفس باقي بماند، راه ها و جاده ها چنان درگير ترافيک مي شدند که مصرف سوخت و بنزين و به تبع آن، آلايندگي خودروها چندين برابر قبل مي شد.

حالا هم که کرونا سايه سنگين خودش را بر سر تک تک استان هاي ايران انداخته و نه با تهديد که رسما مشغول قتل عام شهروندان است، باز هم واژه "تعطيلي" مثل قبل براي مردم به معني آماده کردن چمدان ها و حرکت به سمت مقصدي براي تفريح و خوش گذرانيست. سفرهايي که گويي بوي مرگش مشامم عده اي را نمي آزارد و با بستن چشم خود بر روي واقعيت ها، زندگي را براي همه سخت تر و سخت تر مي کنند.

اما اينبار کرونا دلتا بازي کثيفي را شروع کرده و آن هم حمله به کودکان و نوجوانان است.

 

همه بی تفاوت به قتل عام های دلتا

 

وقتي از خیز پنجم کرونا با دلتای هندی صحبت شد، همه بي تفاوت از کنار آن گذشتند. از مردم گرفته تا مسئولان آن را جدي نگرفتند و برخورد و مواقبت و پيشگيري از انتشار آن فقط در حد حرف و هشدار بود.

دلتا اوج‌ گرفت و موج قرمز روز‌به‌روز از نوار جنوبی کشور به‌سمت شمال نقشه کرونایی پیشروی کرد و حالا تقريبا تمام استان ها با آن درگير هستند.

با اينکه کرونا طي 15 ماهي که وارد ايران شده است خانواده هاي زيادي را داغدار کرده اما خبر ابتلاي کرودکان و بستري شدن انها در بيمارستان ها نگراني خاصي به وجود آورده است.

 

"آی سی یو"ها را برای کودکان آماده کنید

 

افزایش ابتلاء کودکان به کرونا در مشهد به حدي رسيده که مسئولان بهداشت و درمان اين شهر اعلام کرده اند نگران کمبود تخت‌ هستند.

در همين رابطه رئیس بخش مراقبت‌های ویژه کودکان بیمارستان اکبر مشهد با اشاره به اینکه کودکان بسیار زیادی در پیک پنجم کرونا درگیر این ویروس شده‌اند، گفت: «کودکان درگیر کرونا با علائم تب، اسهال، استفراغ، بی‌حالی و... در پیک پنج بسیار بیشتر از پیک چهارم درگیر شده‌اند. آنچه که در مشهد و اطراف آن مشاهده می‌شود گویای این است که تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان با این علائم درگیر کرونا هستند. ما در پیک چهارم با هر شرایطی موضوع را سر و سامان دادیم اما باتوجه به افزایش کودکان درگیر با کرونا نگران کمبود آی‌سی‌یو و تخت‌های بیمارستانی هستیم.»

 غلام‌رضا خادمی در خصوص کرونای هندی موسوم به دلتا در کودکان، توضيح داد: «در پیک پنجم کرونا که اغلب مردم با نوع کرونای دلتا درگیر می‌شوند، کودکان علاوه بر علائم تنفسی، علائم گوارشی نیز دارند. شکل درگیری کرونای هندی در کودکان همان نوع‌های قبلی کروناست. به نظر می‌رسد که احتمال انتقال و درگیری در این نوع بسیار زیاد است. در این موج کودکان بیشتری درگیر شدند. »

رئیس بخش مراقبت‌های ویژه کودکان بیمارستان اکبر مشهد با اشاره به اینکه راه درمان اين بيماري بخصوص در کودکان معوم نيست اما اکثر این کودکان خود به خود بهبود پیدا می‌کنند، عنوان کرد: «با مراقبت‌های اولیه، مایع درمانی و درمان‌های علامت درمانی حدود ۹۹ درصد این کودکان بهبود پیدا می‌کنند. درگیری‌هایی که ما با کرونای کودکان داریم، همان سندرم شوک کروناست. »

این فوق تخصص عفونی اطفال با بیان اینکه ابتدا کودکان کمتر با سندرم شوک کرونا درگیر شده و در انتهای پیک این درگیری اوج پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: «در انتهای پیک و چند هفته بعد از اوج همه‌گیری، کودکان بعد از کرونا درگیر علائم شوک کرونایی مانند درگیری قلبی، فشارخون، تب، قرمزی چشم‌ها، راش‌های پوستی، بی حالی، دل‌درد، تشنج، اختلال هوشیاری و... می‌شوند. این علائم حدود دو هفته بعد از همه‌گیری کرونا و زمانی که دیگر درگیر کرونا نیستند و پیکی وجود ندارد، در کودکان ظاهر می‌شود. »

خادمی با اشاره به اینکه وضعیت این کودکان بسیار ناراحت کننده است، تاکید کرد: «خوشبختانه اکثر این کودکانی که دچار سندرم شوک کرونا شدند، بهبود پیدا می‌کنند. با مراقبت‌های بیمارستانی و آی‌سی یو این کودکان بهتر مي شوند، اما تمامی این کودکان نیاز به آی‌سی‌یو  داشته و باید تحت مراقبت‌های ویژه قرار گیرند.»

 

 

 
نظر شما