کد خبر: 000001749
تاریخ انتشار: 1400-04-12

پویش "ضامن آهو" هجوم آهوان گرسنه به مزارع سبزوار را کاهش داد

رییس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار گفت: با راه‌اندازی پویش "نذر ضامن آهو" و تامین علوفه مورد نیاز آهوان منطقه حفاظت شده شیر احمد سبزوار، هجوم این حیوانات گرسنه به کشتزارها به میزان چشمگیری کاهش یافته است.سین: حمیدرضا رییس اداره حفاظت از محیط زیست سبزوار اظهار دشت: امسال کاهش بارندگی و فقر مراتع در منطقه حفاظت شده شیراحمد سبزوار، منجر به افزایش هجوم آهوان گرسنه به مزارع و ایجاد خسارت به محصولات کشاورزان کشتزارهای مجاور این پناهگاه شده بود.

وی تصریح کرد: پویش نذر ضامن آهو با هدف تامین علوفه آهوان منطقه حفاظت شده شیر احمد راه اندازی شد و سمن های زیست محیطی و نیکوکاران حامی طبیعت و حیات وحش نیز در این مسیر یاری رسان اداره حفاظت محیط زیست شدند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار گفت: در همین راستا تاکنون ۱۵ تن علوفه خشک با کمک اداره کل حفاظت محیط زیست و خیران تهیه و توزیع آن از ابتدای ماه جاری آغاز شده است که با این اقدام علاوه بر کاهش هجوم آهوان به مزارع، این گونه جانوری از تهدید شکارچیان غیرمجاز در امان مانده است.

پناهگاه حیات وحش شیراحمد با ۲۳ هزار هکتار وسعت در ۱۵ کیلومتری جنوب سبزوار قرار دارد که به عنوان دومین زیستگاه پرجمعیت آهوان در ایران شناخته می شود.

گونه های جانوری همچون قوچ و میش، کل و بز، آهو و روباه، کاراکال و گربه وحشی، شغال، مار شاخدار، مار جعفری، بزمجه و پرندگانی چون بالابان، عقاب طلایی، کبک، باقرقره شکم سیاه و زاغ بور از گونه های شاخص جانوری مناطق پروند و شیراحمد در سبزوار هستند.

شهرستان های سبزوار، داورزن و ششتمد، ۲ منطقه حفاظت شده شیراحمد و پروند با گستره ۳۹ هزار هکتار و ۲ منطقه شکارممنوع ریوند و کمرقلعه را با مساحت ۱۰۸ هزار هکتار در خود دارند.سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است.
نظر شما