کد خبر: 000002464
تاریخ انتشار: 1400-06-22

ضرر کشاورزان محصول بی توجهی مسئولان به صنایع تبدیلی

تابستان و پاييز فصل برداشت اکثر محصولات است و درست زمانيکه همه چيز به بار رسيده و کشاورز به برداشت و فروش و سود فکر مي کند، دوباره مي شنويم، کهگیلویه و بویراحمد با تولید سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی با کمبود صنایع تبدیلی روبرو است...ضرر کشاورزان محصول بی توجهی مسئولان به صنایع تبدیلی

محمد عسگری - سین: خام فروشي بلائيست که به جان تمام منابع و معادن و محصولات ايراني افتاده. اتفاقي که بيش از هر چيز گريبان توليدات کشاورزي را گرفته و با برداشت هر محصول، ابتدا بخشي از آن هدر رفته و باقيمانده هم يا سهم دلال مي شود يا بايد با کمترين قيمت ممکن به بازاري عرضه شود که مصرف کننده اش همه چيز را گران مي خرد. در اين ميان جاي خالي صنعت فرآوري به خوبي مشخص بوده و با اينکه مسئولان امر وعده هاي زيادي در رابطه با ايجاد آن مي دهند اما در عمل کاري صورت نمي گيرد.

کهگيلويه و بويراحمد از جمله استان هاييست که چوب نبود صنايع تبديلي و فرآوري را مي خورد و در حال حاضر به خاطر جاي خالي اين صنايع، محصولات عمده اش مثل سیب، انگور، گردو و حتی عسل، ابتدا از استان خارج و بعد به نام دیگر استان‌ها به فروش می‌رسد.

***

در دنياي حاضر صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی يکي از مهمترين و شايد اولين اولويت براي اين بخش به شمار مي آيند.

صنايع تبديلي و فرآوري مي توانند محصولات زراعی، باغی، شیلاتی، دام و طیور، جنگل و مرتع را عمل آوری کنند. وقتي اين اتفاق بيفتند عملا يک محصول با ارزش افزوده، سود بيشتري به توليد کننده رسانده و نيازهاي بيشتري از مصرف کننده را تامين مي کند.

ضمن اينکه ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و صنایع روستایی یکی از بهترین روش‌های توسعه اشتغال و افزایش درآمدهای غیر کشاورزی در مناطق روستایی است.

 

*خام فروشي تنها انتخاب کشاورزان

وقتي از رشد در توليد محصولات کشاورزي سخن به ميان مي آيد، حتما بايد برنامه ريزي دقيقي براي استفاده بهينه از اين محصولات ارايه شود.

ابتداي سال جاري بود که اعلام شد آمارها بيانگر افزايش 40درصدي در تولیدات کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد است.

بر همين اساس میزان تولید گل رز از ۶ میلیون و۵۰۰ هزار شاخه به ۲۱ میلیون و ۳۷۰ هزار شاخه ، گوشت قرمز از ۱۳هزار و ۵۰۰ به ۱۵هزار و ۶۰۲ تن ، گوشت مرغ از هفت هزار به ۱۳هزار و ۵۰۰تن و دانه های روغنی کلزا از ۳۱۵ به بیش از ده هزار تن در کهگیلویه و بویراحمد افزایش یافته است.

در مجموع حالا میزان تولید محصولات کشاورزی استان سالیانه به ۹۷۳هزار تن رسیده که تنها یک گام تا رسیدن به عدد یک میلیون تن فاصله دارد.

با اين تفاسير و در شرايطي که کهگيلويه و بويراحمد با تولید محصولات متنوع در بخش کشاورزي روبروست، صنايع تبديلي و فرآوري آن همچنان در ابتدای راه قرار داشته و کماکان خام فروشي اولين گزينه براي آن است.

تابستان و پاييز فصل برداشت اکثر محصولات است و درست زمانيکه همه چيز به بار رسيده و کشاورز به برداشت و فروش و سود فکر مي کند، دوباره مي شنويم، کهگیلویه و بویراحمد با تولید سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی با کمبود صنایع تبدیلی روبرو است.

به عنوان مثال، سيب یکی از محصولات باغی در اين استان که به خاطر کيفيت بالايش طرفداران زيادي دارد. با اين حال برای نگهداری اين محصول مشکلات زيادي از جمله سردخانه وجود دارد.

به گفته معاون اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد، در حال حاضر ظرفیت سردخانه‌های استان ۱۷ هزار تن و میزان سیب تولیدی نیز ۱۳۰ هزار تن است که در راستای افزایش ظرفیت سردخانه میوه سه سردخانه احداث خواهد شد.

حشمت الله صمیمی با تاکيد بر اينکه این سردخانه‌ها در شهرستان دنا و بویراحمد ساخته خواهد شد و با راه اندازي آنها ۱۰ هزار تن به ظرفیت سردخانه‌ای استان اضافه مي شود، مي گويد: "یکی از مناطق مهم تولید سیب در استان، دهستان کاکان در شهرستان بویراحمد است که سیب تولیدی در این منطقه بسیار با کیفیت بوده و در راستای کمک به باغداران سردخانه‌ای سه هزار تنی در این دهستان احداث می‌شود."

 

*به نام کهگيلويه و بويراحمد به کام ديگران

يکي از بزرگترين مشکلات کهگيلويه و بويراحمد اين است که بسیاری از محصولات زراعی و باغی آن با نام دیگر استان‌ها به فروش می‌رسد.

موضوعي که رئیس جهاد کشاورزی استان آن را به عنوان درد کشاورزان اعلام کرده و معتقد است، ایجاد صنایع تبدیلی می‌تواند با حفظ و نگهداری محصولات و تغییر و تبدیل آنها امکان‌مصرفشان در طی سال را فراهم کند.

الیاس تاج الدینی با تاکيد بر اينکه ایجاد و گسترش صنایع تبدیلی دارای اثرات بسیار اقتصادی همچون ایجاد ارزش افزوده برای محصولات است، ادامه مي دهد: "تغییر در ترکیب محصولات صادراتی، رهایی از صادرات تک محصولی، حرکت در راستای صنعتی شدن، کاهش واردات محصولات مشابه خارجی و ایجاد اشتغال و درآمد در مناطق شهری و روستایی از اثرات ایجاد صنایع تبديلی است."

در کنار ايجاد صنايع تبديلي نبايد از مکانيزه کردن و تجهيز زمين هاي کشاورزي به سيستم هاي نوين کاشت، داشت و برداشت غافل شد. مکانیزاسیون عمده ترین مسیر گذر از کشاورزی کارگرمحور و خودمعیشتی به سوی کشاورزی صنعتی است که در این مسیر افزایش تولید و کسب سود بیشتر از دیگر مزایا محسوب می شود به طوری که افزایش تولیدات کشاورزی با افزایش سطح زیر کشت و حجم تولید در واحد سطح امکان پذیر می شود.

مهدي پورحسن، دانش آموخته کارشناسی رشته کشاورزی با بيان اينکه مرسوم شدن آبیاری قطره ای و بارانی یکی از نشانه های کشاورزی نوین در کهگیلویه و بویراحمد است، مي گويد: "کم شدن زحمت کشاورز، کاهش هزینه تمام شده محصول و پایدار بودن درآمد از مزیت های این نوع آبیاری است. ضمن اينکه استفاده از ماشین های کشاورزی در سال های اخیر منجر به کاهش دوره برداشت و کاهش نیاز به کار و تلاش بیشتر از توان بهره برداران شده است."

وي با اشاره به اینکه با آبی شدن زمین های کشاورزی امکان ۲ دوره کشت در مناطق مختلف فراهم شده است، تصريح مي کند: "تبدیل مزارع دیم به آبی منجر به افزایش درآمد کشاورزان مي شود."

به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، طي سال هاي اخير ۲هزار و ۱۰۰ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در استان انجام شده در حالی که تا قبل از آن یکهزار و ۲۰۰هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در استان انجام شده بود.

اين مسئول ادامه مي دهد: "همچنین طرح های آبیاری نوین در ۱۵هزار هکتار از زمین کشاورزی استان اجرا شده و مجموع مساحت آبیاری نوین در اراضی کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد به بیش از ۳۶ هزار هکتار رسیده است."

با تواهميت کشاورزي در کهگيلويه و بويراحمد و تامين نيازهاي اين بخش وقتي بيشتر مشخص مي شود که بدانيم، اين بخش با پوشش جمعیت ۵۰ هزار خانواری مهمترین حوزه درآمدی مردم استان محسوب می شود. بدون شک افزایش تولید در این حوزه نقش مهمی در بهبود وضعیت معیشتی جمعيت قابل توجهی از مردم دارد.

 

 
نظر شما