کد خبر: 000001865
تاریخ انتشار: 1400-04-27

يک باران ساده تابستاني و ميلياردها تومان خسارت سيل

سوء مديريت ها ويران مي کند نه سيلاب ها

سوء مديريت ها ويران مي کند نه سيلاب ها

ناديده گرفته شدن بسياري از نيازهاي طبيعت، بي توجهي به پروژه هاي ابخيزداري، تخريب و از بين بردن مراتع و جنگل ها باعث شده تا با کمترين بارش ها حوادث ناگواري به وقوع بپيوندد. حوادثي که نبايد علت آن را در ميزان بارش ها جستجو کرد بلکه در سوء مديريت ها و بي توجهي مسئوليني بايد ديد که بعد از هر اتفاقي فقط از غافلگيري ها مي گويند و بس!سوء مديريت ها ويران مي کند نه سيلاب ها

محمد عسگری – سين: طي دو هفته اخير و در همين صفحه، گزارش هايي مبني بر کمبود آب و خشکسالي در استان هاي مختلف منتشر شد. خشکسالي هايي که علاوه بر ضرر و زيانش بر کشاورزي و دامداري، موضوع آب شرب هموطنان را هم تحت الشعاع قرار داده و در بسياري از استان ها مردم چشم به آسمان دوخته بودند تا باراني ببارد و لب هاي تشتنه زمين را مرطوب کند. اما از اواخر هفته گذشته و با بارش باران هاي زودگذر تابستاني، نه تنها لبي تر نشده بلکه با وقوع سيلاب در مناطق مختلف خسارات و خرابي هايي بر جاي مانده که خشکسالي نمي توانست آن را به بار بياورد. سيلاب هايي که ديگر نبايد مسئولان را غافلگير کند بلکه مهر تاييدي بر سوء مديريت هاي آنها باشد.

 

***

 

ناديده گرفته شدن بسياري از نيازهاي طبيعت، بي توجهي به پروژه هاي ابخيزداري، تخريب و از بين بردن مراتع و جنگل ها باعث شده تا با کمترين بارش ها حوادث ناگواري به وقوع بپيوندد.

اگر بگوييم طي ماه هاي اخير هرمزگان از بي آبي به ستوه آمده بود حرفي به گزاف نگفته ايم. ولي اي کاش حداقل از سيل هاي بهار 1398 که به گفته مسئولان ، آنها را غافلگير کرده و چندين استان را درنورديد و خسارات بيشماري برجاي گذاشت، درس و تجربه اي کسب مي شد تا اين بارش هاي کوتاه مدت دوباره متوليان امر را غافلگير نمي کرد تا باز هم سيلي به راه بيفتد و به زندگي مردم و کسب و کار و اموال آنان آسيب برساند و مسئولان فقط نظاره گر باشند و به ارايه آمار و ارقام و ميزان خسارات وارد شده بپردازند.

طي روزهاي اخير و در شرق هرمزگان، با آغاز فعالیت سامانه بارشی موسمی، بارش‌های رگباری ناشی از این سامانه منطقه هشتبندی را در گرمای بی سابقه تابستان فرا گرفت و همين مسئله ابتدا خوشحالی مردم و بخصوص کشاورزان را به همراه داشت. اما در ادامه، این بارندگی که در مناطق کوهستانی بالا دست هشتبندی از شدت بیشتری برخوردار بود باعث طغیان رودخانه‌های فصلی شد.

کم کم و با شدت گرفتن فعالیت این سامانه بارشی خیابان‌ها و معابر شهر هشتبندی دچار آبگرفتگی شد. هر چند بارش‌های موسمی پس از گذشت بیش از ۲۵ سال بار دیگر در منطقه هشتبندی به وقوع پیوست، اما با خرابي هايي که در پي داشت، خاطره اي نه چندان شيرين از خود بر جاي گذاشت.

در پی بارندگی های شدید در هرمزگان، رودخانه های بشاگرد هم طغیان کرد. همين بالا آمدن آب رودخانه ها موجب وقوع خسارت به تاسیسات شبکه های آب و برق این شهرستان شد. ناگفته نماند همين بارش يک روزه راه دسترسی ۶ روستا را مسدود کرد و زندگي را براي اهالي اين مناطق سخت کرد.

 

* خسارت 100 ميلياردي به آذربايجان غربي

باران اواخر هفته گذشته آذربايجان غربي بار ديگر به جاي اينکه باعث خوشحالي شهروندان شهرهاي مختلف اين استان شود، با برجاي گذاشتن ميلياردها تومان خسارت، نشان داد مديران هنوز نه به کار خود واقفند و نه راه هاي پيشگيري از حوادث غيرمترقبه را مي دانند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی در رابطه با خسارات برجاي مانده از سيل اخير گفته: «طبق برآوردهای انجام شده ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت به ۴ شهری که سیل اتفاق افتاده وارد شده است.»

امیر عباس جعفری با اشاره به بارش ها و وقوع سیل در بخش صفائیه خوی، انزل ارومیه و کوهسار سلماس ادامه داد: «بارش باران سبب وقوع سیل و خسارت به بیش از يکهزار هکتار از زمین های کشاورزی و زراعی و باغی شد. همچنین در بخش کوهسار سلماس، سیل به چادرهای عشایری، مزارع گندم و احشام خسارت زد و یک نفر نیز در اثر صاعقه جان خود را از دست داد.»

به گفته اين مسئول،​ در شهرستان تکاب نیز بارش ها بدون خسارت نبود و با وقوع سیل در روستای آغ دره سفلی و اولیای تکاب ويراني هايي بر جاي گذاشت.

 

* مازندران و 4 فصل سيلابي!

مازندران از جمله استان هاييست که تقريبا در تمام فصول مي توان صداي سیلاب را در روستاهاي آن شنيد. فراموش نمي کنيم سیلاب ويرانگر بهار که کانونش شهرستان‌های سیمرغ و جویبار بود اما شهرهای ساری، قائم‌شهر، بهشهر، نکا و گلوگاه را هم در بر گرفت و پاییز پلطان تنکابن و غرب مازندران و زمستان زیرآبش را.

حالا قرعه سیل تابستانه به نام سوادکوه و خطیرکوه در البرز مرکزی افتاده و اندک باران در گرم ترين و خشک ترين فصل سال با به راه انداختن جوي عظيمي از آب که بهتر است آن را سيلاب بناميم، علاوه بر مسدود کردم راه ها به چندين واحد مسکونی هم خسارت زد.

تاسف بار است، مسئولان در مناطقي که مي توانند برنامه ريزي کرده و از وقوع حوادث قابل پيش بيني جلوگيري کنند، با بي توجهي و سوء مديريت، دست روي دست مي گذارند و هر بار بعد از وقوع حادثه به ارزيابي ميزان خسارات وارد شده به زندگي مردم و امکانات و تجهيزات عمومي مي پردازند.

حدود 72 ساعت از سیلاب سوادکوه می‌گذرد و دوباره در حاليکه صدمات حادثه در دست بررسی است، عین اله طالبی فرماندار اين شهرستان تاکيد کرده که جاری شدن سیلاب و رانش زمين منجر به بروز خسارت‌هایی شده است.

با اينکه چندسالی است طرحی به نام طرح جامع سیلاب در مازندران سيل خيز کلید خورده اما بعد از اينکه عطاءاله داداش پور معاون مدیریت بحران مازندران گفت: «بارندگی روزهای اخیر منجر به بروز خسارت‌هایی شده و گروه‌های ارزیاب به مناطق مختلف اعزام شده اند.» علی اصغر احمدی مدیرکل مدیریت بحران استان با اشاره به اجرای طرح جامع سیلاب در مازندران و بيان اينکه این طرح در سال ۹۳ تهیه و تدوین شده است، گفت: «خرید ۱۲۹ واحد مسکونی در حریم رودخانه‌ها نياز اصلي طرح است و کمبود اعتبار از جمله مشکلات پيش روست. هم اکنون نيز تغییر اقلیم و بارندگی‌های ناگهانی و جاری شدن روان آب در مسیل‌ها سبب بروز خسارت‌هایی از جمله مسدود شدن راه‌ها می‌شود.»

سيل فقط خسارت مالي نداشت و در استان فارس و روستاي داراب جان يکي از عشاير منطقه را گرفت.

در همين راستا رئیس اورژانس استان فارس بعد از وقوع سیل در یکی از روستاهای داراب از مرگ یکی از عشایر منطقه بر اثر اين اتفاق خبرداد.

محمدجواد مرادیان با بيان اينکه وقوع سیل در روستای سنگ چارک شهرستان داراب خساراتي در پي داشت، گفت: «با اينکه پس از اعلام حادثه به اورژانس، یک دستگاه آمبولانس به منطقه اعزام شد اما سیلاب سبب غرق شدگی این مرد ۷۰ ساله شد.»

کم توجهی به حوزه آبخیزداری در بالادست و عدم اجرای کامل طرح جامع سیلاب، تخریب و تجاوز به بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، از بين بردن مراتع و تخريب جنگل ها سبب شده تا با هربارندگی، سیلي به راه بيفتد و خسارت‌های کلانی برجای گذارد.  سيلي که مديران هميشه خواب را نمي تواند بيدار کند، بلکه هميشه آنها راغافلگير مي گند.
نظر شما