کد خبر: 000001826
تاریخ انتشار: 1400-04-21

خبر خوش براي خرشکي هاي رودبار

زمين تعيين شد، خرشک از نو ساخته مي شود

زمين تعيين شد، خرشک از نو ساخته مي شود

رانش زمين براي اغلب مناطق روستایی و کوهستانی گیلان اتفاق می‌افتد و در روزهاي نخست خردادماه سال جاري بود که 25 خانواده روستاي خرشک رودبار در معرض اين خطر قرار گرفتند.زمين تعيين شد، خرشک از نو ساخته مي شود

زيبا احمدي - سين: اوايل خرداد ماه بود که رانش زمين در روستاي خرشک رودبار در استان گيلان چندين واحد را تخريب و خساراتي به واحدهاي مسکوني ديگر وارد کرد. بعد از اين حادثه ساکنان در واحدهای بومگردی اسکان موقت داده شده و روستا تخلیه شد. با اينکه خرشکي ها معتقد بودند فعالیت‌های معدنی موجب سست شدن خاک روستا شده است اما رئیس سازمان صمت گیلان گفت از دوسال پیش تاکنون معدن خرشک به حکم دادستانی تعطیل بوده و فعالیتی نداشته است. بهر حال بعد از گذشت 2 ماه از اين حادثه حالا فرماندار رودبار اعلام کرده برای مردم آسیب دیده اين روستا زمين و تسهيلات تعيين شده تا خانه هاي خود را در منطقه جديد بسازند.

 

***

 

رانش زمين براي اغلب مناطق روستایی و کوهستانی گیلان اتفاق می‌افتد و در روزهاي نخست خردادماه سال جاري بود که 25 خانواده روستاي خرشک رودبار در معرض اين خطر قرار گرفتند.

بعد از اين حادثه ساکنان اين روستا در واحدهای بومگردی اسکان موقت داده شده و روستا تخلیه شد.

در آن زمين روستاييان مي گفتند فعالیت‌های معدنی به بهانه اشتغال و اقتصاد استان موجب شده است خاک روستا سست شود. به همين خاطر از ابتداي سال شاهد رانش زمین و پرتاب شدن سنگ‌های عظیم به سمت روستا بوده‌ایم که این خسارت‌ها در حد خانه‌های روستایی، از بین رفتن برخی طیور و شکسته شدن درختان بود و و خوشبختانه تلفات جانی نداشته است.

اما در مقابل اين حرف ها، فرهاد دلق پوش، رئیس سازمان صمت گیلان در خصوص رانش زمین در خرشک و شائبه فعالیت‌های معدنی در آن، گفت: «از دوسال پیش تاکنون معدن خرشک به حکم دادستانی تعطیل بوده و فعالیتی نداشته است، در گذشته معادن ما به درستی مدیریت نشده و برای صدور مجوز معادن هم از قبل، نظارت صحیح صورت نگرفته است.»

 

زمين و تسهيلات براي حادثه ديدگان

بعد از گذشت حدود دو ماه از رانش زمين در روستاي خرشک حالا فرماندار رودبار اعلام کرده برای مردم آسیب دیده اين روستا زمين تعيين شده تا خانه هاي خود را بسازند.

هوشنگ عباسقلی زاده با اشاره به تعیین زمین منابع طبیعی برای اسکان دائم حادثه دیدگان از رانش روستای خِرشک، گفته: «بر اساس پیش بینی ها اقدامات اسکان از هفته آینده آغاز می شود.»

وي گريزي به آخرین وضعیت روستای خرشک بعد از رانش زمین زده و ادامه داد: «بعد از وقوع این حادثه مسئولان استانی و شهرستان رودبار در منطقه حضور یافتند و تلاش شد تا بهترین امکانات و شرایط برای مردم آسیب دیده این منطقه فراهم شود که بر همين اساس در نامه وزیر کشور به سازمان برنامه و بودجه موارد مختلفی برای تأمین اعتبار ذکر شده است.»

فرماندار رودبار با اشاره به اینکه اعتباری هفت میلیارد تومانی به عنوان تنخواه برای اسکان موقت ساکنان این منطقه در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفته است گفت: «مبالغی نیز برای کمک معیشتی و همچنین تسهیلات بلاعوض، وام با بهره پایین در این نامه پیش بینی شده است.»

وی به وجود برخی ناهماهنگی‌ها در این زمینه اشاره و اضافه کرد: «در حال حاضر همه در تلاش هستند تا در کوتاه‌ترین زمان بتوانند این اعتبارات برای حادثه دیدگان هزینه شود.»

عباسقلی زاده با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای جانمایی جهت ساخت روستای جدید، ادامه داد: «در این زمینه نیز اقدامات کارشناسی انجام شده به این نتیجه رسیده شده تا زمین منابع طبیعی اسکان آینده مردم روستای خرشک در نظر گرفته شود.»

به گفته فرماندار رودبار، به دنبال این هستیم که در یک محیط کاملاً متمرکز خدمات زیر بنایی به مردم این روستا را داشته باشیم و طی هفته آینده اقدامات اجرایی برای اسکان مردم این روستا آغاز شود.
نظر شما