کد خبر: 000001884
تاریخ انتشار: 1400-04-29

جهادگرانی که به دنبال شیرین کردن روزهای تلخ سيستان و بلوچستان هستند

خدمت به هموطنان، آرامش بخش ترین حرکت انسانی

خدمت به هموطنان، آرامش بخش ترین حرکت انسانی

جهادگرانی که این روزها در استان سیستان‌وبلوچستان مشغول خدمت هستند، به نوعی زندگی خود را وقف مردم این منطقه کرده‌اند. برایشان فرقی نمی‌کند در چه مقطع مهمی از زندگی‌شان هستند. وضعیت بحرانی استان در شیوع کرونا شرایط اضطراری را در منطقه ایجاد کرده و جهادگران مانند دوران جنگ که دل از زندگی و خانواده می‌بریدند و در جبهه‌ها حاضر می‌شدند، حالا در جبهه مقابله با کرونا حاضر شده‌اند.خدمت به هموطنان، آرامش بخش ترین حرکت انسانی

الهه قهرمان – سین: "سيستان و بلوچستان" واژه اي که معناي آن با بي آبي و بيکاري و خشکسالي و محروميت و حالا هم ويروس دلتا گره خورده است. اگر براي از بين بردن کرونا مي گفتند دست ها را به مدت 20 ثانيه بشوييد، اما مردم صبور سيستان و بلوچستان اصلا آبي ندارند که بخواهند اين حجم از آن را براي شستشو هدر بدهند. مردمان اين منطقه سال هاست براي حل مشکلاتشان چشم به راه نشسته اند تا خيري، داوطلبي و يا دلسوزي از راه برسد و در شرايط کنوني که کرونا تمام اين استان را فرا گرفته، امداد رساني و رسيدگي به امورات بهداشتي و درماني اولويت اول است. کاري که در هفته هاي اخير، چند گروه جهادي انجام آنها را بر عهده گرفته و در زمينه هاي کمک به کادر درمان در مراکز درمانی، ورود به غسالخانه ها و تغسیل اموات کرونایی، پخت و پز غذا برای ساکنان مناطق محروم و تامين نيازهاي بيماران وارد عمل شده است.

 

****

 

جهادگرانی که این روزها در استان سیستان‌وبلوچستان مشغول خدمت هستند، به نوعی زندگی خود را وقف مردم این منطقه کرده‌اند. برایشان فرقی نمی‌کند در چه مقطع مهمی از زندگی‌شان هستند. وضعیت بحرانی استان در شیوع کرونا شرایط اضطراری را در منطقه ایجاد کرده و جهادگران مانند دوران جنگ که دل از زندگی و خانواده می‌بریدند و در جبهه‌ها حاضر می‌شدند، حالا در جبهه مقابله با کرونا حاضر شده‌اند.

مهدی کوچک‌زاده فرمانده حوزه بسیج طلاب و روحانیون ناحیه زاهدان به همراه دیگر دوستان جهادگرش در بهشت‌زهرای زاهدان مشغول تغسیل و تدفین متوفیان کرونایی هستند.

اين جهادگر با بيان اينکه اين جهادگران در سخت‌ترین بخش مشغول کارند، مي گويد: «همین چند روز پیش همسر باردار یکی از آنها در حالی که دوقلو باردار بود، به علت ابتلا به کرونا فوت کرد. آنها ١٧سال برای بچه‌دارشدن صبر کرده بودند. داغی که بر سینه این جهادگر مانده، سنگین است اما سنگینی این غم مانع از این نشد که خدمت به مردم را بی‌خیال شود و بعد از خاکسپاری همسر و فرزندانش دوباره در محل کار حاضر شده و با قدرت در این جبهه مشغول است.»

 

تجربه روزهاي سخت و تلخ

فعاليت در سيستان و بلوچستان علاوه بر اينکه خيلي سخت است بايد اذعان کرد تجربه روزهای تلخ است.

چيزي که جهادگران اين روزها شاهد آن هستند، مشکلات نيست بلکه درد و رنج است.

به گفته فرمانده حوزه بسیج طلاب و روحانیون ناحیه زاهدان، فعالیت جهادگران در حوزه تغسیل متوفیان ضروری بود، چرا که در روزهای ابتدایی شیوع کرونا که ترس و واهمه زیادی از ابتلا به این بیماری جامعه را فراگرفت، ١١ بیمار فوت‌شده بدون تغسیل در سيستان و بلوچستان به خاک سپرده شدند. روحانیون جهادگر وقتی این شرایط را دیدند، داوطلبانه به میدان آمدند تا مراحل تدفین متوفیان طبق شئونات اسلامی انجام شود و مردم دیگر دغدغه این بخش را نداشته باشند.»

هم اکنون ٣٠ طلبه خواهر و برادر در قالب قرارگاه امام سجاد در آخرین ایستگاه زندگی بیماران کرونایی مشغول به خدمت هستند. در ایام اخیر روزانه بالغ بر ٢١ متوفی کرونایی تغسیل و دفن مي شوند. گاهی جهادگران از ٨ صبح تا ١٠ شب به صورت مدام مشغول به کار هستند و شب‌ها برای مشارکت در امر ضدعفونی خیابان‌ها، محله‌ها و... به فعاليت مي پردازند.

نکته حائز اهميت کمک جهادگران اهل سنت در کنار داوطلبان شیعه است.

در همين رابطه، کوچک‌زاده مي گويد: «در کنار جهادگران و داوطلبان تشیع، دو تن از داوطلبان اهل سنت هم کار تدفین و تغسیل متوفیان کرونایی را انجام می‌دهند و این همگرایی و همدلی همان ماهیت کار جهادی است.»

جهادگرانی که در این بخش فعالیت دارند، از یک‌سال گذشته تا به امروز سخت پای کار بوده‌اند و خستگی سرشان نمی‌شود.

ارزش و اهميت کار وقتي دو چندان مي شود که بدانيم آنها امکانات لازم برای فعالیت بی‌خطرتر در این بخش را در اختیار ندارند.

به گفته يکي از جهادگران، در ابتدا قرار بود لباس‌های اين گروه توسط دانشگاه علوم پزشکی در بیمارستان بوعلی ضدعفونی شود اما به علت از کارافتادن تجهیزات خشکشویی بیمارستان حالا مجبور به استفاده از گان‌های یک‌بار مصرف ضدآب هستیم. گان‌هایی که در اثر استفاده زیاد مستهلک شده‌اند و سلامتی جهادگران را تهدید می‌کنند و از خیرین طلب یاری در این بخش را داریم.»

 

سيستان و بلوچستان از قرمز به سياهي مي رود

حامد مقدم یکی از جوانان جهادگر سيستان و بلوچستان است که با قاطعیت مي گويد: « اگر لازم باشد برای سیستان‌وبلوچستان جانمان را هم می‌دهیم.»

مقدم مسئول قرارگاه خاتم‌الائمه است. کسی که تمام آرزویش حل مشکل شناسنامه برای ٨هزار نفر از اهالی بی‌شناسنامه سیستان‌وبلوچستان است و مي گويد: «١٧٠٠ خانوار در سیستان‌ فاقد شناسنامه است و سازوکارهای لازم برای اخذ شناسنامه این افراد تعریف شده است. شیوع کرونا روند فعالیت‌های ما در این بخش را تحت‌تأثیر قرار داده است و امیدواریم با رفع این چالش دوباره اهدافمان در این بخش را دنبال کنیم.»

با ورود کرونا به کشور و بخصوص شيوع آن در سيستان و بلوچستان بخش عمده فعالیت‌های جهادگران قرارگاه خاتم‌الائمه به تولید ماسک و گان برای شهروندان و کادر درمان معطوف شد.

مقدم مي گويد: «وضعیت بحرانی سیستان‌وبلوچستان با شیوع کرونا رو به سیاهی می‌رود و مردم منطقه به‌شدت نیازمند حضور داوطلبان و خیرین هستند. از یک طرف بی‌آبی و از سوی دیگر شیوع اين بیماری عرصه زندگی را به مردم منطقه تنگ کرده است.»

هم اکنون جهادگران قرارگاه خاتم‌الائمه در قالب گروه‌های مختلف فعالیت‌های امدادی خود را دنبال می‌کنند. بخشی از بچه‌ها در بخش تولید آب‌میوه طبیعی برای بیماران بستری در بیمارستان مشغولند، گروه دیگر در بخش تهیه و پخت غذای گرم برای اهالی ساکن در حاشیه شهرها و مناطق دورافتاده کار مي کنند و عده‌ای هم مشغول پخت و توزیع سوپ برای بیماران هستند.

سیستان‌وبلوچستان این روزها حال و روز خوبی ندارد؛ وضعیت منطقه از قرمز رو به سیاهی رفته و مردم بیش از هر زمان دیگری نیازمند کمک خیرین و حضور گروه‌های جهادی هستند، اما چالش بزرگی که همه را خسته کرده است، رعایت‌نکردن پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم است. به گفته جهادگران، این مسأله باعث شده تا روند شیوع بیماری هر روز بیشتر از گذشته شود، مسأله‌ای که تمام توان جهادگران و داوطلبان را می‌گیرد.

 

 

 
نظر شما


استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن