کد خبر: 000001825
تاریخ انتشار: 1400-04-21

لب هاي خشک کرمانشاه منتظر قطره آبي

بعد از روستاها، تنش آبي زراعت را هم زمين گير کرد

بعد از روستاها، تنش آبي زراعت را هم زمين گير کرد

سال هاست که بحث خشکسالي با سوء مديريت در حوزه آب کشور گره خورده است. با هر بارشي، متوليان امر نفس راحتي مي کشند و با کاهش نزولات آسماني و کمبود آب، مديران، زحمت کشيده و فقط به ارايه آمار و ارقام مي پردازند. اين تمام ماجراي مديريت در حوزه آب و حفظ منابع و ذخيره سازي آب هاي روان است.بعد از روستاها، تنش آبي زراعت را هم زمين گير کرد

سيد احمد هاشمي اشکا - سين: راست گفته اند که "سالي که نکوست از بهارش پيداست" از همان فروردين سال جاري هم معلوم بود آسمان با زمين سر ناسازگاري دارد و با کاهش نزولات ماه هاي سختي در پيش است. با گرم شدن هوا کم آبي ها رخ نمايان کرد و کشاورزان اولين گروه هايي بودند که بحران را لمس کردند. کرمانشاه که روزي تمام سرسبزي و طراوتش را مديون باران و برف فصول مختلفش بود، حالا لب هاي تشنه 470 روستايش را مي بيند و زمين هاي زراعي و محصولاتي که ذره ذره مي سوزند و از بين مي روند.

 

***

 

سال هاست که بحث خشکسالي با سوء مديريت در حوزه آب کشور گره خورده است. با هر بارشي، متوليان امر نفس راحتي مي کشند و با کاهش نزولات آسماني و کمبود آب، مديران، زحمت کشيده و فقط به ارايه آمار و ارقام مي پردازند. اين تمام ماجراي مديريت در حوزه آب و حفظ منابع و ذخيره سازي آب هاي روان است.

وقتي از ابتداي سال جاري ميزان بارش ها کاهش يافت مشخص بود که استان ها با تنش آبي مواجه خواهند بود.

در کرمانشاه از ماه دوم سال صداي کشاورزان در آمد و هنوز بهار به پايان نرسيده بود که اعلام شد ۴۶۰ روستای استان با حدود ۷۰ هزار نفر جمعیت با تنش آبی و کم آبی روبرو است.

مسئولان که عادت کرده اند همه عملکردشان را به اعتبارات و تخصيص يافتن يا نيافتن آن ربط بدهند، باز هم به سراغ همين مورد رفتند و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با بیان اینکه امسال با کمک نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و استاندار اعتبارات حوزه آبرسانی به روستاها ۲۰ برابر افزایش یافته است، گفت: «اعتبارات بخش آب روستایی امسال این شرکت حدود ۵۰۰ میلیارد تومان است اما تاکنون هیچ مبلغی تخصیص نیافته است.»

علیرضا کاکاوند با اشاره به اينکه در پنج سال گذشته در کل استان ۱۳ حلقه چاه برای آبرسانی به روستاها حفر شده ادامه داد: «اما در طول یکسال گذشته ۲۸ حلقه چاه حفر و آب  برای استفاده روستاییان وارد مدار شده و تا پایان سال جاري نيز ۷۰ حلقه چاه در مناطق روستایی حفر می شود که این امر یک جهش اساسی در راستای تامین آب پایدار روستایی خواهد بود.»

هر چند اين مسئول حفر چاه ها را جهش اساسي براي تامين آب روستايي عنوان کرده اما به گفته کارشناسان، برداشت هاي بي رويه از منابع آب زير زميني تبعات جبران ناپذيري به همراه دارد که فرونشست ها يکي از ويرانگرترين آنهاست.

 

افت توليد در 80 درصد اراضی دیم

مشکلات کم آبي کرمانشاه به آب روستايي ختم نمي شود و اين زمين هاي زراعي و بخصوص زمين هاي ديمي هستند که از همين الان شاهد سوخته شدن ريشه گياهانشان و از بين رفتن آنها هستند.

اسلام آباد غرب به عنوان دومین شهرستان کشاورزی استان به شمار مي آيد. منطقه اي که میزان تولیدات کشاورزی آن سالانه حدود 430 هزار تن است و از شواهد و قرائن چنين اسنتباط مي شود به دليل کم آبي ها امسال با افت میزان تولیدات مواجه خواهد شد.

روز گذشته بود که مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسلام‌آبادغرب از خسارت شدید به کشت‌های دیم در این شهرستان خبر داد.

کامران کریمی با بیان اینکه بیشترین خسارت خشکسالی در شهرستان متوجه کشت های دیم است، گفت: «به دلیل اینکه در بهار امسال بارندگی‌ آنچنانی نداشتیم، بیش از 80 درصد اراضی دیم شهرستان دچار افت تولید شده‌ است. امسال اراضی دیم شهرستان با تنش خشکی جدی مواجه بوده‌اند و همین مسئله عملکرد این مزارع را شدیدا دچار افت خواهد کرد.»

وي با اشاره به اينکه با بیان اینکه امسال در شهرستان 50 هزار هکتار گندم کشت شده، تصريح کرد: «از آنجایی که بخش اعظم کشت گندم شهرستان و در حدود 47 هزار هکتار آن به کشت دیم اختصاص دارد، قطعا افت چشمگیر تولیدات را خواهیم داشت.»

به گفته اين مسئول، همه زراعت شهرستان تحت تاثیر خشکسالی با افت تولید مواجه خواهد شد و اراضی آبی شهرستان هم وضعیت قابل قبولی ندارند و افت تولیدات این اراضی هم گریزناپذیر است.

در ادامه مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسلام‌آبادغرب از دامداری به عنوان یکی دیگر از بخش‌های آسیب دیده از خشکسالی در شهرستان اسلام‌آبادغرب یاد کرد و افزود: «غنی نبودن مراتع شهرستان در سال جاری در اثر کم بودن میزان بارندگی‌ها، دامداران را برای تهیه علوفه مورد نیاز دام هایشان در تنگنا گذاشته و خیلی از دامداران مجبور به تغذیه دستی دام‌های خود شده‌اند که این موضوع هزینه زیادی را روی دست دامداران می گذارد.»
نظر شما