کد خبر: 000001617
تاریخ انتشار: 1400-03-25

بزرگداشت دهه کرامت با آزادی زندانیان و ایجاد اشتغال برای محرومان

با آغاز دهه کرامت، امسال هم بنیاد کرامت رضوی ویژه برنامه‌های متنوعی را در دستور کار خود قرار داده است که به گفته مدیرعامل این بنیاد، این برنامه ها با تلاش و همت 7 زیرمجموعه فعال به اجرایی می شود...بزرگداشت دهه کرامت با آزادی زندانیان و ایجاد اشتغال برای محرومان

با آغاز دهه کرامت، امسال هم بنیاد کرامت رضوی ویژه برنامه‌های متنوعی را در دستور کار خود قرار داده است که به گفته مدیرعامل این بنیاد، این برنامه ها با تلاش و همت 7 زیرمجموعه فعال به اجرایی می شود. نکته حائز اهمیت در برنامه های دهه کرامت سال جاری این است که کارهایی چون ایجاد اشتغال پایدار برای محرومان، اسکان زائران نیازمند و آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در دستور کار قرار دارد. اقداماتی که هر کدامشان حرکتی بزرگ و ماندگار است.

***

حوریه ملکی - سین: دهه کرامت در خراسان رضوی و شهر مقدس مشهد از حال و هوای خاصی برخوردار است. استقبال از زائران در مبادی ورودی شهر مشهد از جمله فرودگاه، راه آهن و پایانه اتوبوسرانی اولین چیزیست که با پای گذاشتن به این شهر به چشم می خورد.

آنطور که مسئولان برگزاری دهه کرامت اعلام کرده اند روزانه از 2 هزار زائر محروم خراسان رضوی با یک روز اسکان و سه وعده غذای متبرک پذیرایی خواهد شد. همچنین پویش آزادی 888 زندانی جرایم غیرعمد با همراهی و مشارکت سازمان زندان‌ها برای این ده روز در دستور کار قرار دارد.

در همین رابطه مدیر عامل بنیاد کرامت رضوی با بیان اینکه چهارمین مرحله پويش «سفره مهربانی» در سراسر کشور همزمان با مشهد مقدس آغاز به کار می کند، به "سین" می گوید: « در این مرحله 111 هزار خادمیار رضوی در سراسر کشور مشارکت دارند و هر کانون خدمتی 8 بسته معیشتی به ارزش 500 هزار تومان را با مشارکت خیران و نیکوکاران تهیه خواهد کرد تا با همکاری نهادهای بهزیستی و کمیته امداد، به خانواده های نیازمند اهدا شود. »

محمدحسین استادآقا با تاکید بر اینکه اختتاميه طرح «سفره مهربانی 4» که به تهیه و توزیع 888 هزار بسته معيشتی منجر خواهد شد نیز در همین دهه برگزار خواهد شد، ادامه می دهد: «در این دهه مؤسسه تربیت بدنی بنیاد کرامت رضوی نیز تهیه اقلام ورزشی و توزیع در مناطق کم برخوردار با اعتبار 10 میلیارد تومان در سراسر کشور و نیز تجهیز سه زمین ورزشی در حاشیه شهر مشهد را در دست اجرا دارد.»

 

کودکان کار میهمان امام مهربانی

 

آنطور که اعلام شده است میزبانی از کودکان کار یکی دیگر از برنامه های بنیاد کرامت در این دهه است. قرار است جمعی از کودکان کار که توسط نهادهای مربوطه شناسایی شده اند، در باغ بیلدر و اردوگاه خاتون میهمان آستان قدس رضوی باشند. در این حضور ویژه برنامه‌های فرهنگی، تفریحی و سرگرم کننده برای بچه ها پیش بینی شده است. مهمتر اینکه شرایط خانوادگی این کودکان مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا جهت حمایت و رفع مشکلات آنها اقدام شود

مدیر عامل بنیاد کرامت رضوی به طرح هایی اجرایی مرکز امور بانوان و خانواد این بنیاد اشاره کرده و می گوید: «در طول سال و در قالب طرح «زندگی به سبک رضوی» 30 هزار نومزدوج از سراسر کشور تحت پوشش دوره‌های آموزشی این مجموعه قرار می‌گیرند.  همچنین به منظور ترویج فرهنگ فرزندآوری، طرح «شکوه مادری» با مشارکت 7 هزار مادر تحصیلکرده دارای سه فرزند و بیشتر با 40 سال سن در حال اجراست که همه آنها طی سال جاری، به مدت سه روز میهمان حضرت رضا(ع) در مشهد مقدس خواهند بود. پویش «نذر امام» هم به همت کانونهای خدمت بانوان و خانواده با هدف آزادی مادران زندانی جرایم غیرعمد آغاز شده است. »

به گفته این مسئول، آیین افتتاح جشن‌های تشرف خانگی دختران مكلف سراسر کشور در قالب پويش ملی «دخترماه» از روز ولادت حضرت معصومه(س) آغاز شده است که جامعه هدف این پويش، 8800 دختر نوجوان به سن تکلیف رسیده است.

 

باران کرامت در استان های ایران

 

مدیر عامل بنیاد کرامت رضوی به طرح های بنیاد برکت برای حمایت مردم در استان های دیگر اشاره کرده و می گوید: «با هدف اشتغالزایی در استان خوزستان، 116 واحد پرورش گاوميش در شهر شعيبيه با اعتباری بالغ بر 80 ميليارد ریال در دهه کرامت افتتاح خواهد شد. همچنین عمليات اجرايی احداث اورژانس بين جاده‌ای هويزه و بازسازی بخش جراحی بيمارستان محلی این شهر با اعتباری بالغ بر 10 ميليارد ريال در این دهه مبارک آغاز خواهد شد.»

استادآقا با گریزی به طرح بنیاد کرامت در استان کرمانشان ادامه می دهد: «عمليات اجرايی احداث دبستان 6 كلاسه در شهر اهل تسنن جوانرود کرمانشاه با 30 ميليارد ريال مشاركت سازمان نوسازی مدارس و 30 ميليارد سرمایه گذاری آستان قدس در این دهه  آغاز می‌شود.»

به گفته وی، بهره بردای از مجتمع بين راهی ميرجاوه در نقطه صفر مرزی استان سیستان  و بلوچستان با اعتباری بالغ بر 367 ميليارد ريال و همچنین افتتاح دبستان 6 كلاسه شهدای قرقی در منطقه محروم مشهد با مشاركت خیران آستان قدس رضوی از دیگر طرح های دهه کرامت است.

 

افزایش توانمندی ها با افتتاح طرح‌های اشتغال‌زا

 

مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی با اشاره به فعالیت‌های در دست اقدام در حوزه اشتغال‌زایی پایدار می گوید: «اگرچه توزیع بسته های حمایتی بین نیازمندان یکی از طرح های آستان قدس رضوی رضوی است اما مطابق دستور تولیت آستان قدس رضوی، رویکرد ایجاد اشتغال پایدار و توانمندسازی اقشار کم بضاعت به جای توزیع بسته‌های حمایتی نیز مد نظر قرار گرفته و این طرح در مرحله اول در چهار استان سیستان و بلوچستان، گلستان، خوزستان و لرستان، با توجه به مزیت‌های نسبی هر استان، اجرایی شده است. »

استادآقا افزود: «در چهار استان‌ مذکور با کمک مؤسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی، نسبت به راه‌اندازی واحدهای دامپروری اقدامات لازم انجام شده و حمایت آستان قدس از گروه های هدف به مدت 3 سال ادامه خواهد داشت. برای اجرایی شدن این طرح، تسهیلات 4 درصدی بانکی به خانواده‌های تحت پوشش طرح در اقصی نقاط کشور اعطا می‌شود تا بتوانند مقدمات اشتغال پایدار را فراهم کنند.»

این مسئول از افتتاح نمایشگاه «سرای خاتون» در دهه کرامت با هدف حمایت از بانوان کارآفرین و توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار شهر مشهد خبر داده و می گوید: «این نمایشگاه با 40 غرفه به دست بانوان کارآفرین مشهدی دایر شده و تا31 خرداد در باغ اردوگاه خاتون دایر خواهد بود.»

استادآقا با بیان اهم طرح‌های مؤسسه جوانان و تشکل‌های انقلابی بنیاد کرامت رضوی نیز تصریح می کند: «جشن‌های «زیر سایه خورشید» با اعزام 300 کاروان خادمان و با هماهنگی ستاد ملی کرونا، شادی و سرور جشن‌های دهه کرامت را به استان‌های سراسر کشور منتقل می‌کند. طرح آموزش «بی نهایت شو» هم که با مشارکت 120 هزار دانش آموز دختر و پسر برگزار شد، یکی از طرح های موفق فرهنگی و دینی در کشور بود که اختتاميه آن با تقدیراز  افراد برگزیده در دهه کرامت برگزار می شود.»

 

 

 
نظر شما