کد خبر: 000002214
تاریخ انتشار: 1400-06-01

معاون مدير کل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در همدان در گفتگو با "سين"

با حمايت و ايجاد شغل، روستاييان را به خانه هایشان باز مي گردانيم

با حمايت و ايجاد شغل، روستاييان را به خانه هایشان باز مي گردانيم

ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، یکی از نهادهای حاکمیتی است که از سال 1368 کار خود را آغاز و در حال حاضر تحت فرامین مقام معظم رهبری فعالیت می‌کند. نزديک به 15 سال است که فعالیت‌های اجتماعی ستاد توسعه یافته و در باب ساخت مدرسه، مسجد، تامین مسکن محرومین و خدمات فرهنگی، بهداشتی و توجه به موضوعات علمي پيش مي رود.محمدعسگری – سين: ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، یکی از نهادهای حاکمیتی است که از سال 1368 کار خود را آغاز و در حال حاضر تحت فرامین مقام معظم رهبری فعالیت می‌کند. نزديک به 15 سال است که فعالیت‌های اجتماعی ستاد توسعه یافته و در باب ساخت مدرسه، مسجد، تامین مسکن محرومین و خدمات فرهنگی، بهداشتی و توجه به موضوعات علمي پيش مي رود. ضمن اينکه این نهاد طی سال‌های اخیر با دو هدف پیشرفت و محرومیت‌زدایی با الویت مناطق محروم کشور برنامه هاي خود را تنظيم و عملياتي کرده است.  براي اطلاع از اقدامات اين ستاد در استان ها به سراغ علی چهاردولی معاون مدیر کل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در استان همدان رفتيم تا گفتگويي با ايشان داشته باشيم.

 

يکي از مهمترين اقدامات ستاد اجرايي فرمان امام(ره) ايجاد اشتغال در استانهاست. شما در استان همدان چه کارهايي در اينباره انجام داده ايد؟

طي ماه هاي اخير 900 شغل در شهرستان هاي اسدآباد و نهاوند ایجاد کرده ایم و تا پايان سال 1400 شهرستان هاي ملایر، تویسرکان و کبودرآهنگ در برنامه‌های اشتغالزایی بنیاد برکت قرار دارند.

 

آيا حمايت از افرادي که وارد کار مي شوند يا کارآفرين هستند ادامه دار است؟

بله. در همين رابطه برای 20 رسته شغلی، در روستاها وام های 40 میلیون تومانی با 4 درصد سود و تنفس یک ساله پرداخت شده است که این رسته‌ها شامل پرورش دام سبک و سنگین، پرورش شترمرغ، بوقلمون و ماکیان، قارچ، زنبور داری و گلخانه و مشاغل خدماتی، مانند صنایع دستی، سوپر مارکت، پیرایش و لوازم خانگی، کشت گیاهان دارویی و موسیر است.

در بحث توانمند سازی اقتصادی از طریق اجرای طرح های خرد و متوسط نیز، یک هزار و530طرح خرد و متوسط با اعتباری بالغ بر 330 میلیارد تومان با هدف ایجاد 5هزار 700 شغل در برنامه است.

همچنين شش طرح با اعتباری بالغ بر 1500 میلیارد تومان با ايجاد اشتغال براي حدود 2هزار نفر توسط گروه توسعه اقتصادی تدبیر ستاد  انجام خواهد شد که در حال پیگیری آن هستیم.

 

و در زمينه کارهاي عمراني چه اقداماتي داشته ايد؟

طي سال هاي گذشته حدود 520 میلیارد تومان از محل خدمات بنیاد برکت صرف ساخت مدرسه، مسجد، مسکن محرومین، تکمیل و تجهیز بیمارستان و کمک به  رونق بنگاههای اقتصادی در استان شده است.

با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده از محل اعتبارات ستاد 70 باب مدرسه با 150 کلاس درس و اعتباری بالغ بر 40 میلیارد تومان، تکمیل و تجهیز 2 باب مسجد با اعتباری بالغ بر 24 میلیارد تومان، ساخت 17 باب مسکن محرومین و تکمیل بیمارستان آیت الله بهاری شهر بهار با اعتباری بالغ بر 7 میلیارد و 400 میلیون تومان، تامین و تکمیل 7 باب خاله عالم در روستاهای شهرستان ملایر، تکمیل و ساخت کتابخانه فامنین و مریانج، حمایت از طرحهای اقتصادی بنگاه محور با 73 میلیارد و 500 میلیون تومان و توزیع ویلچر، لوازم ورزشی و کارهاي ديگر از مهمترین اقدامات ستاد بوده است.

ناگفته نماند در حال حاضر  5 هزار بیمه نامه مسئولیت روستایی نيز صادر شده است.

 

از زمان شروع رزمايش همدلي و مواسات، ستاد اجرايي يک پاي ثابت اين حرکت بود. در همدان در رابطه با کمکهای مومنانه چه کارهايي صورت گرفته است؟

از ورود و شيوع کرونا در کشور تا به امروز حدود 30 میلیارد تومان کمک مومنانه با همکاری گروههای اجتماعی، مددکاری، جهادی، بسیج محلات و کانونهای مساجد براي آماده سازي و توزيع بسته های غذایی، پخت غذای گرم و تهیه جهیزیه صرف شده است.

 

یکی از اهداف بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به طرح «به روستا بر می گردیم» بازمي گردد. اين طرح در همدان هم اجرايي شده؟

مهاجرت معکوس روستاییان کار مهمي است که آن را پيگيري مي کنيم و برنامه های متعددی با شعار «به روستا بر می گردیم» ارایه شده است.

براي رسيدن به اين هدف تسهیلاتي پرداخت شده که به عنوان مثال در شهرستان ملایر برای ایجاد 150 شغل، اعتباری بالغ بر 6 میلیارد تومان پرداخت شده که تا پایان سال برای ایجاد 300 شغل با اعتباری بالغ بر 12 میلیارد تومان برنامه داريم.

کمک براي خرید دستگاه زباله سوزی شهرستان اسد آباد و تکمیل و راه اندازی مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی تا کنون 2 و نیم میلیارد تومان هزینه در بر داشته است.

حمایت از کشت دیم و آیش در استان همدان از دیگر اقدامات صورت گرفته است. بطوري که ازسال1399 تا 1400 بیش از 124 هزار هکتار از اراضی در10 شهرستان و با همراهی 10 هزار کشاورز زیر کشت دیم قرار گرفته است.

حمایت ها از کشت دیم، مراحل کاشت، داشت، برداشت و نظارت عالیه  و نگهداری را شامل می شود. در سال جاری افزایش 57 هزار تن محصولات دیم را با توجه به سرمایه گذاری 46میلیارد و 700 میلیون تومانی پیش بینی کرده بودیم که متاسفانه به دلیل کمبود بارش ها علیرغم هزینه های انجام شده به هدف تعیین شده دست پیدا نکردیم.

 

موضوع احیای کارخانجات غیر فعال یا نیمه فعال در استان همدان به کجا رسيد؟

احیای کارخانجات غیر فعال یا نیمه فعال از مهمترين برنامه های ستاد و بنیاد برکت است که با اعتباری بالغ بر 200 میلیارد  تومان و اشتغالزايي براي 300 نفر توسط کلینیک احیای صنعت ستاد اجرایی پيگيري مي شود. نمونه آن مرغ ماکیان قهاوند است که به صورت مشارکتی با اعتباری بالغ بر 7 و نیم میلیارد تومان، احیا شده و فعالیت آن از سر گرفته شده است.

همچنين 4 طرح دانش بنیان با اعتباری بالغ بر 150 میلیارد تومان و ايجاد اشتغال براي 2400 نفر توسط موسسه دانش بنیان برکت با مشارکت استانداری در بخش گیاهان دارویی و فناورانه و نوآورانه اجرا خواهد شد.

ستاد فرمان امام (ره) زمین مورد نیاز این طرح جامع را به متراژ 18 هزار متر به موسسه دانش بنیان برکت اختصاص داده است.

در مورد طرح  "سهاب و آسمان" و اقدامات مرتبط با آن در همدان که به اشتغالزایی خرد و خانگی باز مي گردد، توضيح دهيد.

برای طرح توانمند سازی خانواده های بی بضاعت برنامه های مختلفی داریم و هدف ستاد و بنیاد برکت در واقع رفع محرومیت زدایی  و اشتغالزایی خرد و خانگی  است که با اجرای طرح  "سهاب و آسمان" در روستاها پیگیری مي شود.

در همين رابطه پرداخت تسهیلات 40 الی 60 میلیون تومانی به روستاییان در دستور کار است. تسهیلاتی که توسط ستاد پرداخت می شود کمترین بروکراسی اداری را دارد و با کمترین بهره در اختیار روستاییان قرار می گیرد.

ستاد به صورت سالانه برنامه هایی را در راستای اشتغالزایی روستایی و ماندگاری روستاییان و نجات بنگاه هایی که دچار رکود شده اند، ارایه می دهد.

 

 
نظر شما