کد خبر: 000002426
تاریخ انتشار: 1400-06-20

سيب آذربايجان رسيد، باز هم مسئولان برنامه اي ندارند

باغداران چوب بي مسئوليتي ها را مي خورند

باغداران چوب بي مسئوليتي ها را مي خورند

مشکلات باغداران آذربايجان غربي آنقدر نمايان است که هر سال و با فرارسيدن فصل برداشت سيب، که مجبور مي شوند بخشي از محصول خود را به کنار و حاشيه خيابان ها بريزند، متاسفانه به سوژه رسانه هاي خارجي نيز تبديل شده و در آن سوي آبها بازتاب مي يابند. اما مسئولان و دست اندرکاران داخلي ترجيح مي دهند چند روزي انتقادات را تحمل کرده و نظاره گر متضرر شدن باغداران باشند، تا آب ها از آسياب بيفتند و تا سال بعد و تکرار همين اتفاق و...باغداران چوب بي مسئوليتي ها را مي خورند

سيد احمد هاشمي اشکا - سين: يکبار ديگر با نزديک شدن به فصل پاييز، زمان برداشت سيب از درختان آذربايجان غربي هم اغاز مي شود. محصولي که به گفته مسئولان استاني امسال پيش بيني مي شود، یک میلیون و ۲۷۰ هزار تن سیب درختی از سطح بیش از ۶۰ هزار هکتار از باغات استان برداشت شود. اما چيزي که در اين ميان تغيير نکرده است، وضعيت برداشت، قيمت مصوب، نحوه نگهداري و در نهايت هدر رفت هزاران تن سيب در کنار خيابان هاست. موضوعي که استاندار آذربایجان غربی نيز بر آن تاکيد کرده و با ضروري خواندن اهتمام واحدهای صنایع تبدیلی به منظور تسریع در جذب سیب صنعتی گفته انباشت سیب در کنار جاده‌های آذربایجان غربی بايد ساماندهی شود. اما مثل سال هاي قبل برنامه اي براي اين کار ارايه نکرد.

 

***

 

 باز هم فصل برداشت يک محصول از راه رسيد و باز هم مشکلات کشاورزان و باغداران و صف دلالان و حرف هاي تکراري و بي اثر مسئولان و در نهايت هم کفران نعمت و هدر رفت سرمايه ها و ضرر کساني که يک سال عمر و جان و توان خود را براي توليد محصولي روي زمين ريخته اند.

اين بازي تکراري براي تمام کشاورزان استان هاي مختلف است و در اين ماه نوبت به باغداران آذربايجان غربي رسيده که بايد هزاران تن سيب خود را برداشت کنند.

بر اساس گزارش ها، در سال زراعي جاري، بيش از 60 هزار هکتار از باغات آذربايجان غربي به کشت سيب اختصاص يافته که با نزديک شدن به فصل پاييز، پيش بيني مي شود حدود یک میلیون و ۲۷۰ هزار تن سیب درختی برداشت شود.

اما آنچه که تغيير نکرده و مثل سال هاي قبل بايد منتظرش باشيم، روي زمين ماندن سيب هاييست که براي هر دانه آن رنج و مشقت و هزينه زيادي صرف شده است.

 

*فصل برداشت و بي برنامگي در بازار

مشکلات باغداران آذربايجان غربي آنقدر نمايان است که هر سال و با فرارسيدن فصل برداشت سيب، که مجبور مي شوند بخشي از محصول خود را به کنار و حاشيه خيابان ها بريزند، متاسفانه به سوژه رسانه هاي خارجي نيز تبديل شده و در آن سوي آبها بازتاب مي يابند.

اما مسئولان و دست اندرکاران داخلي ترجيح مي دهند چند روزي انتقادات را تحمل کرده و نظاره گر متضرر شدن باغداران باشند، تا آب ها از آسياب بيفتند و تا سال بعد و تکرار همين اتفاق و...

روز گذشته وقتي جلسه بررسی ساماندهی و نظارت بر خرید و فروش سیب صنعتی آذربايجان غربي تشکيل شد، يکبار ديگر مسئولان دور هم جمع شدند تا حرف هايي بزنند که براي کشاورزان نه آب مي شود و نه نان. حرف هاي تکراري که هر سال شنيده مي شود و در عمل هيچ اقدامي صورت نمي گيرد.

در اين جلسه همه چيز امري و دستوري شروع شد و استاندار آذربايجان غربي با بيان اينکه باید هماهنگی و همکاری بین بخشی در بین دستگاه‌های ذیربط برای ساماندهی جمع‌آوری و خرید سیب صنعتی در استان صورت پذیرد، گفت: "با کسانی که اقدام به دپوی سیب درختی در حاشیه جاده‌ها کنند، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت."

محمد مهدی شهریاری دستوراتي هم به کارخانه دارها داد و با تاکيد بر اينکه صاحبان کارخانجات صنایع تبدیلی نیز باید اقدام به خریداری سیب صنعتی از مراکز بهداشتی جمع آوری یا به صورت مستقیم از کشاورزان کنند، ادامه داد: "باید تلاش شود نقش واسطه‌ها و دلالان از این بخش حذف شود."

از صحبت هاي اين مسئول مي شد فهميد هيچ برنامه اي براي ساماندهي وضع موجود و رفع مشکلاتي که سال هاست باغداران را عذاب مي دهد، ندارد و فقط باغدار را تهديد مي کند اگر سيبشان را در کنار جاده بريزند با آنها برخورد مي شود، ولي براي کوتاه کردن دست دلالان که خون فعالان و زحمتکشان اين عرصه را مي مکند، بايد تلاش خواهد شد!

 

*افزايش توليد سيب، خوب يا بد

سیب از مهمترین محصولات باغی آذربایجان غربی به شمار مي آيد و تقريبا تمام شهرها و روستاهاي استان از اين نعمت الهي بهره مند هستند. اما ارومیه با اختصاص حدود ۴۵ درصد از انواع باغات سيب در رتبه اول و شهرهای سلماس، مهاباد، اشنویه، نقده و میاندوآب در ردیف‌های بعدی قرار دارند.

ضمن اينکه ارقام غالب محصول سیب اين استان از ارقام سیب‌های زرد و قرمز لبنانی موسوم به گُلدِن و رِد دِلیشز می‌باشد و مابقی را ارقام تابستانه و ارقام خارجی از جمله گرانی اسمیت، رد استارکینگ، گالا و دلباراستیول تشکیل می‌دهد.

حالا نمي دانيم افزايش ميزان محصول برداشتي را در زمره اخبار خوب بدانيم يا نه. زيرا بر اساس برآوردهای انجام شده، امسال تولید سيب آذربايجان غربي حدود ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش دارد.

افزايشي که اگر برنامه اي براي نگهداري و يا مصرف آن وجود نداشته باشد، به عنوان افزايش هدر رفت ها بايد قلمداد کرد.

 

*دستور مسئولان به مسئولان براي بهبود شرايط!

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی، مشکل بازار پس از تولید چالش بزرگ بخش کشاورزی استان است که همه ساله و با فرا رسیدن فصل برداشت محصولات از جمله سیب با آن مواجه هستند.

اکبر کرامتی با بیان اینکه انباشت سیب در کنار جاده‌های استان ممنوع است و با متخلفان برخورد می‌شود، گفت: "از پارسال مراکزی مجوز دریافت کردند تا در زمینه جمع آوری بهداشتی سیب زیر درختی اقدام کنند که امسال ۸۲ مرکز خرید، کار خرید را بر عهده خواهند داشت که شامل ۴۰ مرکز متعلق به سازمان تعاون روستایی، ۳۰ مرکز بخش خصوصی دارای مجوز از سازمان جهاد کشاورزی و ۱۲ سردخانه ذخیره سازی میوه است."

اين مسئول هم با کلي گويي تاکيد کرد: "باید مسولان ذیربط تمهیدات و راهکارهای اساسی در زمینه تسهیل و توسعه روند صادرات محصولات کشاورزی مخصوصاً سیب درختی را اتخاذ کنند."

در همين رابطه استاندار آذربايجان غربي با انتقاد از برخی از کارخانه‌داران در ارتباط با دپو شدن سیب‌های استان در کنار جاده‌ها، گفت: "متأسفانه برخی از افراد نسبت به ایجاد ایستگاه‌های خرید سیب در کنار جاده‌ها اقدام کرده و در چرخه خرید و فروش این محصول اختلال ایجاد می‌کنند."

هر چند اين مسئول، شناسایی بازارهای هدف در منطقه اوراسیا، استفاده از ظرفیت تجار و صادرکنندگان استان، تعامل صاحبان صنایع تبدیلی با کشاورزان، حذف واسطه‌ها، تشدید امر نظارت بر بازار سیب صنعتی را از مهمترین راهکارهای ساماندهی مشکل دپوی سیب صنعتی در حریم جاده‌های استان و تسهیل در روند صادرات این محصول اعلام کرد، اما هيچ راهکاري براي اجرايي شدن آنها ارايه نکرد تا باغداران بدانند امسال هم بايد مثل سال هاي قبل دستشان روي زانوي خودشان باشد و ضررها را به جان بخرند.

هم اکنون پایین بودن قیمت فروش محصول نسبت به هزینه‌های تولید آن، نامشخص بودن وضعیت صادرات و پایین بودن توان مالی باغداران و همچنین ریزش‌های قبل از برداشت محصول از بزرگ‌ترین مشکلات باغداران آذربایجان غربی است که با آن مواجه هستند.

 

 
نظر شما